Sziasztok 🙂
Akkor még mindig a “nyerő felállásról” írnék, hogy is látom…
Lássuk csak, alapjáraton mi kéne egy ideális munkatársi, főnök-beosztotti viszonyhoz? Sok, sok emberség, empátia, szakmaiság, pozitív szemlélet…
És akkor lássuk mi a valóság.
Előbb kezdeném a főnök-beosztott kapcsolat részletezésével, ugyanis ez nagyon befolyásolja azt, hogy a kollégák között milyen viszony alakul ki.
Az előző részben részletezem a főnöktipusokat, ugye vannak, akik felverekedték magukat abba a pozícióba, amiben vannak, ez a veszélyesebb kategória. 🙂 Miért is? Mert ez a főnöktipus mindent megtesz a pozíciója megtartásáért, annál is inkább, mert tudja, hogy máshol nem igazán lehetne esélye egy ilyen pozívió megszerzésére. Az ilyen főnök pozíciójával folyamatosan visszaélve, mindent megtesz, hogy a beosztottat félelemben tartsa, állandóan érezteti, hogy ” ő a főnök”. Ugyanakkor, mivel szakmailag nem lenne indokolt a vezető beosztása, nem is tud szakmai döntéseket hozni, követelései nagyon sok esetben értelmetlenek. A munkában töltött idő, a konkrét megfigyelés a vesszőparipája, hogy ki hányszor megy kávézni, hányszor bonyolít magánbeszélgetéseket, akár kollégákkal, akár telefonon. Visszaél a szabadságok kiadásával, az indokolatlan ügyeletek kialakításával. Egy adott kimutatást visszadob többször is különböző felszines indokokkal, minden beszélgetés során érzékelteti, hogy mit, hogyan kell!! csinálni. Rendszeresen figyelmeztet az időben való munkába érkezés és az onnan való távozás felől. Magánproblémák nem létezhetnek, lehetőleg munkaidő után oldja meg a beosztott.
Betegnek nem szabad lenni, mert ebben az esetben a munkavállaló kihasználja a munkáltató jóindulatát…Sajnos sorolhatnám az ilyen tipusú csemegéket.
Ebben a csapatban a kollegiális viszonyok is nagyon felszinesek, mindenki félti a helyét, próbálja betartani a rendszeresen érkező utasításokat.
Abban az esetben, ha szakember a vezető sem biztos, hogy jó főnökünk van, ugyanis jó vezetővé válni egy komplex dolog.
Vannak cégek, ahol mielőtt valakit alkalmaznának egy bizonyos pozicióra, nagyon komoly méréseket alkalmaznak annak érdekében, hogy a leendő munkatársat a lehető legjobban feltérképezzék. Kevés ilyen céget látok még a magyar piacon, de már létezik, ami mindenképpen pozitív. Itt fellelhetünk ideálisnak mondott munkakörnyezetet, ahol a pozitív szemlélet, a munkakörnyezet a lehető legtöbbet hozza ki az alkalmazottból.
Van még mit tanulnunk, azt is, hogy hogyan vezessünk egy céget, azt is, hogy hogyan kell kialakítani egy munkaközösséget, hogy az eredményes legyen, azt is, hogy hogyan kell jó csapatjátékosnak lenni…
Kommentek